Objawy wskazujące na zakażenie rotawirusem

Dzieci powyżej szóstego miesiąca, u których wprowadzamy nowe produkty mogą reagować biegunką, wywołaną nietolerancją organizmu, czy też przestawiania się układu pokarmowego na nowe smaki. Taka sytuacja nie powinna niepokoić rodziców, gdyż jest to często występująca reakcja, Należy wtedy tylko obserwować dziecko. Na drugi dzień powinno wszystko wrócić do normy. Niemniej jednak w sytuacji, gdy biegunka występuje u młodszych dzieci, nasilają się dodatkowo wymioty i temperatura, to możemy mieć niemal pewność, że mamy do czynienia z zakażeniem rotawirusem.

W pierwszym etapie choroby dochodzi do gwałtownego skoku temperatury do około 38°C. W odstępie jednego do trzech dni po wzroście temperatury ciała, dochodzi do gwałtownych wymiotów oraz silnych biegunek. Kilkanaście niemiłych sytuacji dziennie, w postaci luźnych, wręcz wodnistych o zielonożółtej barwie stolców. U niektórych dzieci występują również  bóle brzucha, co w sumie ciężko stwierdzić u tych najmłodszych.

Dodatkowo dochodzi do utraty apetytu, a ogólne osłabienie może skutkować również katarem, czy kaszlem. Gdy zaobserwuje się takie objawy u swojego dziecka, jest niemal pewne, że doszło do wirusowego zakażenia. Wykonany specjalistyczny test na jego obecności w szpitalu potwierdzi naszą diagnozę. Już przy pierwszych objawach należy pamiętać o nie dopuszczeniu do odwodnienia.

Dziecko może nie jeść, ale musi koniecznie wypijać odpowiednią ilość płynów. Bez problemu można podawać mu wodę, czy delikatną herbatkę, najlepiej z jrumianku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *