Rotawirusy ludzkie – charakterystyka i występowanie

Rotawirusy są bardzo zróżnicowanymi drobnoustrojami, ponieważ wyróżnia się wśród nich aż siedem odrębnych zespołów antygenowych. Ze względu na te różnice, nadano im odpowiednie oznaczenia alfabetyczne od A do G. Część z nich występuje wyłącznie w organizmie ludzkim, pozostałe bytują w zwierzętach.

Za najgroźniejsze dla zdrowia człowieka, uznawane są rotawirusy A, B oraz C. Wśród opisywanych przypadków klinicznych, najwięcej zarażonych było rotawirusem A. Wirusy z tej grupy wywołują zazwyczaj biegunki z obfitymi stolcami. Najczęściej rotawirus ten spotykany jest w organizmach niemowląt oraz małych dzieci. Zasięgiem obejmuje niemal cały świat.

Dorośli często narażeni są na rotawirusy z grupy B. Konsekwencją zarażenia, podobnie jak w przypadku rotawirusów A, jest biegunka, która zazwyczaj skutkuje odwodnieniem. Ważne jest zatem, żeby chorzy regularnie przyjmowali płyny, w celu przywrócenia równowagi wodno-elektrolitowej. Dotychczas największą epidemię tejże biegunki u dorosłych, odnotowano w Chinach.

Rotawirusy C sporadycznie wywołują biegunkę, która może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Ten szczep zazwyczaj nie jest przyczyną powstania epidemii.