Objawy zakażenia rotawirusami

Rotawirusy przyczyniają się do powstania różnych zaburzeń, głównie żołądkowo-jelitowych. Ich specyficzna budowa sprawia, że kwaśne środowisko panujące w żołądku, nie powoduje utraty właściwości zakaźnych. 

Niekiedy wniknięcie rotawirusów, nie powoduje żadnych objawów. Częściej jednak dochodzi do pojawienia się biegunki, gorączki wynoszącej do 38o C, a nawet wymiotów. Okres wylęgania rotawirusów wynosi od 24 do nawet 72 godzin. W tym czasie w stolcu zarażonego mogą znajdować się znaczne ilości wirusa. Często chory nawet nie wie o tym fakcie, tym bardziej, że objawy mogą pojawić się później. Jest to o tyle niebezpieczne, że może wówczas przenosić cząstki rotawirusów za pomocą brudnych rąk, różnych naczyń czy sztućców.

Podczas zakażenia chorzy często uskarżają się na nietolerancję laktozy. Niektóre objawy wskazują na infekcję dróg oddechowych. Biegunka powoduje, że zachwiana zostaje równowaga wodno-elektrolitowa. Z tego powodu należy pamiętać o regularnej podaży odpowiednich płynów. W skrajnych przypadkach, biegunka może prowadzić do odwodnienia oraz wyczerpania organizmu, czego skutkiem może być nawet śmierć. Łagodne zakażenie rotawirusami trwa ok. 4 dni. W przypadku cięższych objawów, okres ten może się wydłużyć nawet do ok. 10 dni.