Szczepienie dziecka – istotna kwestia

Z pierwszym dniem narodzin dziecka rozpoczyna się nieustanna i niekończąca się opieka. Ogromna odpowiedzialność, jaka spoczywa na rodzicach wiąże się nie tylko z jego odpowiednim wychowaniem i przekazaniem życiowych rad, ale również z zapewnieniem mu właściwych warunków do zdrowego życia.

Nie chodzi tylko o czuwanie przy chorym dziecku, ale także o wdrażanie profilaktyki. W dobie ogromnych zanieczyszczeń, niekorzystnych czynników zewnętrznych, a także coraz nowszych szczepów chorobowych, powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

W celu zabezpieczenia i ochrony dziecka stosuje się dość liczną grupę podstawowych szczepień. Każda z nich stosowana w określonych dawkach oraz w odpowiednim wieku dziecka, pozwala na zapobieganie wielu chorobom.

Oprócz stosowanych bezpłatnych szczepień istnieje również grupa dodatkowych szczepionek. Oczywiście są one płatne, przez co nie zawsze są dostępne dla wszystkich osób.

Należy jednak pamiętać, że są bardzo potrzebne preparaty, bez których dziecko zostaje narażone na groźne powikłania i ciężki przebieg choroby. Bo może nie zabezpieczają w stu procentach, ale na pewno łagodzą objawy i pozwalają na szybki powrót do zdrowia.

Rodzice, którzy nie szczepią swoich dzieci, robią to na swoją odpowiedzialność i podejmują dość duże ryzyko. Moim zdaniem należy oczywiście zachować zdrowy rozsądek i zaszczepić w odpowiednich etapach życia dziecka na te najbardziej zagrażające choroby.

Każdy pediatra dokładnie objaśni, jakie są możliwości i terminy stosowania danych szczepień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *