Immunogenność, atentacja – szczepienne określenia nie jasne dla rodziców

Szczepionki podawane w celu ochrony naszego dziecka przed niebezpiecznym wpływem na jego zdrowie wszelkich bakterii czy wirusów, to skuteczne i bezpieczne metody. Po zapoznaniu się z niezbędnymi informacjami, czy poradami matek, które już zaszczepiły dzieci, decydujemy się na podjęcie walki z chorobami. Wiemy ile kosztują, kiedy je podawać, czy też jakie objawy mają hamować. Jednak czytając o szczepieniu spotykamy się z nazwami i określeniami, które nie do końca rozumiemy.

A tak naprawdę nawet nie zdajemy sobie sprawy, jaki jest mechanizm działania, bo to że chronią przed rotawirusami jest oczywiste, to jednak jak do tego dochodzi nie jest już dla niektórych takie proste. Bardzo często spotykamy się z określeniem żywa, atenuowana, o wysokim stopniu immunogenności szczepionka, przeciwrotawirusowa. Można się w tym pogubić, choć w gruncie rzeczy jest to bardzo prosty mechanizm. Otóż żywa szczepionka oznacza, że do jej produkcji stosuje się całkowicie żywe drobnoustroje.

Atentacja oraz immunogenność dotyczy całego mechanizmu działania szczepionek. Jest to proces wytwarzania wirusów, ale o znacznie niższym współczynniku wywołującym chorobę, a reakcja układu immunologicznego na podany preparat, to produkowanie przeciwciał wirusowych. Zachowanie swoistej reakcji immunologicznej, to niezwykle istotny proces w oddziaływaniu tych sztucznych patogenów. Żywe szczepionki atenuowane stosowane są nie tylko w przypadku rotawirusa, ale także pozostałych wirusów wywołujących odrę, świnkę, ospę czy różyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *