Krótka historia medycyny naturalnej

Medycyna naturalna, zwana też ziołolecznictwem czy fitoterapią znana jest ludzkości od kilku tysięcy lat. Jej początek datuje się na ok. 2000 lat p.n.e.

a za miejsce narodzin uznać można Babilonię i Asyrię. To jednak w starożytnym Egipcie nastąpił rozwój tej dziedziny. Rośliny hodowane były przy świątyniach, a leczeniem zajmowali się kapłani. W Europie, prym w tej dziedzinie wiedli Grecy. Wiele koncepcji przejęli oni jednak od Egipcjan.

Ciekawostką jest, że zioła sprzedawane były w miejscach, zwanych po grecku „apotheke”, stąd wywodzi się dzisiejsze słowo „apteka”. W średniowieczu, ziołolecznictwem zajmowali się benedyktyni, którzy w swoich przyklasztornych ogródkach uprawiali cenne rośliny. Postacią, która mocno wpłynęła na rozwój tej dziedziny był Paracelsus. Jego metody przetwarzania roślin umożliwiły wydobycie z nich aktywnego składnika, a dzięki temu narodziły się dwie nowe dziedziny nauki: fitochemia i farmakognozja. Obecnie ziołolecznictwo znowu cieszy się sporym zainteresowaniem.

Wydawane są książki, które zawierają informacje o roślinach, nieraz rosnących w naszych własnych ogródkach, a posiadających cenne właściwości. Ich znajomość może okazać się niezwykle przydatna w codziennym życiu. Zioła mogą uleczyć nie tylko chwilowe przeziębienia, ale też przewlekłe dolegliwości. Nie można jednak zapominać, że należy stosować je regularnie, na przykład w postaci herbatek. To kusząca alternatywa w czasach wszechobecnej w wielu produktach chemii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *