Epidemiologia wśród dzieci

Biegunki u dzieci są jednymi z częstszych powodów wizyt w gabinecie pediatrycznym. W zależności od jej przebiegu i dodatkowych dolegliwości, organizm dziecka może być nawet skrajnie odwodniony oraz wycieńczony. Niekiedy ostry przebieg biegunki jest przyczyną hospitalizacji malucha.

Biegunki spowodowane rotawirusami, najczęściej dotyczą dzieci, które nie ukończyły dwóch lat. W tym okresie infekcje są najpoważniejsze. Spadek zachorowań obserwuje się już u trzylatków. Wówczas w wyniku zakażenia, hospitalizacja nie zawsze jest konieczna.

Infekcja spowodowana rotawirusami jest szczególnym zagrożeniem dla dzieci hospitalizowanych. Przyjęcie na oddział chociażby jednego dziecka, u którego stwierdzono biegunkę spowodowaną rotawirusem, może skutkować rozprzestrzenieniem się zarażenia. Wystarczy nie przestrzegać ścisłych zasad higieny, co głównie dotyczy pracującego personelu. Po kontakcie z chorym dzieckiem, należy bardzo dokładnie umyć ręce. Staranna dezynfekcja wskazana jest także w miejscu, w którym zmieniano pieluchy dziecku z biegunką. Warto także przemyć każdy sprzęt, z którym miało kontakt dziecko, np. termometr czy zabawki. Jest to najlepsza profilaktyka, która ogranicza ryzyko rozprzestrzeniania się zakażeń rotawirusowych. W przypadku, gdy już do niego dojdzie, dziecko zazwyczaj przebywa dłużej w szpitalu nawet o kilkanaście dni.