Jak przechowywać zioła?
Sposób przechowywania ziół w dużym stopniu wpływa na ich właściwości i wchłanianie się. Świeżo zebrane, bez właściwej konserwacji, szybko zwiędną i stracą swoją moc. Zioła można ususzyć lub zamrozić. Należy zapamiętać, że przed rozpoczęciem suszenia, zioła trzeba oczyścić i pozbyć się tych zniszczonych.
Najlepiej suszyć je w temperaturze około 35 stopni, jednak zbyt ostre słońce może spowodować ich wyblaknięcie a nawet utratę właściwości. Po ususzeniu, zioła należy schować w ciemnym, suchym pojemniku. Ich przydatność do spożycia wynosi około roku. Dobrymi roślinami do suszenia są bazylia, rozmaryn czy natka pietruszki.
Zamrożone zioła zachowują prawie wszystkie swoje właściwości, kolor i zapach. Przed zamrożeniem należy je umyć i oczyścić. Zamrażać możemy melisę, miętę, cząber czy majeranek. Oprócz tego istnieją inne sposoby konserwacji, które w znacznym stopniu mogą urozmaicić naszą kuchnię.
Bazylię, tymianek czy lawendę można włożyć do słoika i zalać olejem. Po dwóch tygodniach otrzymujemy pięknie pachnącą mieszankę, którą możemy używać do sałatek lub innych potraw. Jeszcze jednym sposobem jest konserwacja w occie. Wysuszone uprzednio zioła zalewamy octem, ostawiamy na jakiś czas, aby następnie go przefiltrować.
Doskonale nadają się do tego bazylia, mięta, lubczyk czy estragon. Uzyskany w ten sposób ocet może być świetnym dodatkiem do sosów i marynat. Większość ziół zbieramy latem, w okresie ich kwitnienia. Wybierajmy suche dni, najlepiej w południe, kiedy z liści opadnie już rosa.