Czym są rotawirusy i dlaczego nam zagrażają?

Rotawirusy to bardzo silne drobnoustroje, które zagrażają szczególnie małym dzieciom. Ta zakaźna choroba sieje ogromne spustoszenie w organizmie małego dziecka. W okresie niemowlęcym karmienie piersią pozwala na ochronę przed tym wirusem ze względu na znajdujący się w mleku matki składnik, a mianowicie laktoferynę. Jednak dzieci, którym nie dostarcza się tego składnika, a ma to miejsca ok.

6 miesiąca życia, po odstawieniu ich od piersi, stanowią największą grupę ryzyka. Zachorowania w późniejszym wieku również wpływają negatywnie na organizm dziecka, niemniej jednak przebieg zakażenia nie jest, aż tak gwałtowny. Ta bardzo groźna choroba to wynikające z zakażania nieustanne wymioty, biegunki, wraz z wysoką temperaturą, które prowadzą do skrajnego wyczerpania organizmu, zagrażając tym samym życiu małych dzieci. W wielu przypadkach leczenie odbywa się niestety w szpitalu i wymaga czasu oraz cierpliwości rodziców.

Bardzo łatwo wyobrazić sobie zachowanie pół rocznego malucha w takim stanie. Nieustający płacz, nieprzespane noce, brak apetytu jeszcze bardziej zaburzają funkcjonowanie organizmu. Dlatego też bardzo ważna jest szybka reakcja i postawienie diagnozy. Lepiej jednak skorzystać ze specjalistycznego szczepienia w celu uniknięcia tego ciężko przebiegającego zakażenia.

Podanie kilku odpowiednich dawek pozwoli na spokojne i radosne chwile spędzone z naszym dzieckiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *