Zioła w kosmetykach

W kosmetyce, zioła stosowane były już od kilku tysięcy lat. Z czasem ustąpiły one miejsca składnikom otrzymywanym chemicznie, by po latach wrócić na podium. Wynikło to z tego, że kosmetyki składające się z chemicznych komponentów wywoływały skutki uboczne a nawet choroby.

Zioła, ze względu na swoje cenne właściwości są bardzo często używane w naturalnych kremach, olejkach czy balsamach. Dużo łatwiej są też wchłaniane przez skórę. Jakie składniki ziół są najbardziej cenione w kosmetyce? Kosmetyki do cery naczynkowej zawierają flawonoidy, które przywracają elastyczność naczyniom krwionośnym.

Opóźniają też proces starzenia się skóry, dzięki temu, że usuwają z organizmu wolne rodniki. Za przyspieszenie regeneracji odpowiadają olejki eteryczne, mają też działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i odkażające. Ochronę skórze zapewniają garbniki o ściągających właściwościach.

Saponiny odpowiedzialne są za wnikanie substancji odżywczych. W zależności od rodzaju cery powinno się stosować kremy zawierające odpowiednie zioła. Dla cery suchej najlepszą opcją są kosmetyki zawierające lipę, siemię lniane lub mniszka lekarskiego.

Chronią one przed odwodnieniem. Cerę tłustą rozmiękczają łubin, len i pokrzywa. Aby odmłodzić cerę dojrzałą przyda się czarny bez.

Szczaw, ogórecznik i pietruszka doskonale złagodzą podrażnienia cery wrażliwej. Wiele kosmetyków, na przykład maseczki lub toniki można również przygotować samemu, konieczne jest tylko posiadanie odpowiedniej mieszanki ziół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *