Zioła na zdrowe oczy

W erze wszechobecnych komputerów, ważne jest aby chronić nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Zaczerwienienia, podrażnienia, pieczenie czy niedowidzenie utrudniają nam normalne funkcjonowanie. W przypadku poważniejszych schorzeń jak na przykład zaćma czy jaskra należy szybko odwiedzić okulistę i podjąć leczenie. Jeśli jednak cierpimy na nieco lżejsze dolegliwości jak jęczmień, kurza ślepota, zapalenie spojówek, warto sięgnąć po naturalne środki. Dobrze jest stosować napary z bławatka, świetlika i rumianku.

Działają one przeciwzapalnie i łagodząco. Zmniejszają obrzęk i dobrze wpływają też na zmęczone oczy. Nagietek lekarski sprawdza się w przypadku łzawienia dzięki swoim bakteriobójczym właściwościom. Aby przyrządzić napar należy zalać wrzątkiem zioła, odczekać aż wywar wystygnie, a następnie czystym, jałowym gazikiem przemywać oczy. Gazik może być też użyty jako kompres, należy go wtedy pozostawić na skórze na kilka minut.

Kompresy łagodzą i zmiękczają skórę wokół oczu, usuwają też zmęczenie. Warto je przyrządzać ze skrzypu polnego, róży czy prawoślazu. Podkrążone oczy i cienie pod nimi niweluje okład z mięty. Istotne jest, aby pod żadnym pozorem nie trzeć oczu i nie przenosić na nie dodatkowych bakterii. Należy chronić je przed kurzem i wycierać tylko czystym ręcznikiem.

Dobrze jest też wzbogacić dietę o owoce i warzywa zawierające dużo witaminy A i C. W przypadku jęczmienia pod żadnym pozorem nie wyciskać samemu ropy, gdyż może to mieć bardzo poważne konsekwencje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *