Przygotowanie ziół

Jeśli zaopatrzyliśmy się już w odpowiednią mieszankę ziół, należy zdecydować co następnie chcemy z nimi zrobić. Opcji jest sporo. W zależności co nam dolega, w czym zioła mają nam pomóc trzeba wybrać odpowiedni sposób ich przygotowania. Najpopularniejszą i najszybszą metodą jest zrobienie herbatki. Zioła zalewamy wrzątkiem i zaparzamy pod przykryciem przez około 10-15 minut. Otrzymany napar można również wykorzystać jako kompres. Niezbędna będzie tu bawełniana szmatka lub też jałowy gazik, który po uprzednim namoczeniu w mieszance należy położyć na skórze.

Jeśli dokucza nam katar warto pokusić się o inhalację. Zioła zalewamy wrzątkiem, odstawiamy na 15 minut, następnie pochylamy się nad naczyniem i wdychamy parę. Głowę należy nakryć ręcznikiem aby zapobiec zbyt szybkiemu ostygnięciu mieszanki. Kolejnym sposobem jest przygotowanie nalewki. Zioła zalewamy spirytusem i odstawiamy na kilka dni. Niewielką ilość kropli można pić parę razy dziennie. Na kaszel najlepszy jest syrop.

Zioła gotujemy, a gdy woda zacznie wrzeć dodajemy cukier lub miód. Gdy masa zgęstnieje i przestygnie, zlewamy ją do butelek. Syrop należy trzymać w lodówce. Bardzo łatwo można przygotować mieszankę ziołomiodu. Jak sama nazwa wskazuje jest to połączenie w identycznych proporcjach ziół z miodem. Ponadto zioła można dodać do sałatek, jako składnik urozmaicający smak. W aptekach czy sklepach zielarskich warto się też zaopatrzyć w olejki ziołowe.

Ciężko byłoby je otrzymać w warunkach domowych, a mogą okazać się niezwykle przydatne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *