Ostrożność po szczepieniu

Istotna kwestią jest również to, jak powinnyśmy się zachować po zaszczepieniu dziecka. Jeszcze nie tak dawno szczepionki mogły wywoływać szybkie reakcje organizmu na podany preparat, co objawiało się obniżeniem odporności, rozdrażnieniem czy wzrostem temperatury. Dzisiaj podanie szczepionki przeciwrotawirusowej nie wpływa znacząco na dziecko.

Bez żadnego problemu można w dniu szczepienia wyjść na spacer, co kiedyś było niewskazane. Właściwie po tego typu szczepieniach nie musimy szczególnie się obawiać, że coś zagraża dziecku. Jedyne, co można zrobić dla zachowania bezpieczeństwa, to nie podawanie dziecku pokarmu przez godzinę po szczepieniu.

Ze względu na fakt, że szczepionka złożona jest z żywych wirusów zakaźnych, które jeszcze przez krótki czas mogą być groźne. Dlatego też, jeżeli podajemy dziecku uspokajający smoczek, należy go traktować, jako źródło zakażenia. Wobec powyższego niezwłocznie należy go odkazić poprzez wygotowanie.

Jeżeli dziecko w trakcie powrotu do domu odda nam smoczek, musimy go oczywiście zabezpieczyć poprzez schowanie do pudełeczka, które również będzie trzeba wygotować. Dotyczy to również wszelkich zabawek czy przedmiotów, które dziecko włożyło do buzi, zachowując szczególna ostrożność, by nie miały kontaktu z innym dzieckiem. My również powinniśmy zadbać o nasze bezpieczeństwo i dokładnie umyć ręce po kontakcie z takimi smoczkami czy zabawkami.

Wysterylizowanie trwa zaledwie pięć minut, a w porównaniu z ciężkim przebiegiem choroby, nie ma stanowi żadnego problemu dla rodzica.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *