Na co należy uważać stosując zioła?

Pomimo tego, że zioła są niezwykle cennym źródłem witamin i minerałów to należy być ostrożnym z ich stosowaniem w niektórych wypadkach. Jeśli nie jesteśmy pewni jak działa dana roślina to lepiej nie ryzykować. Zbyt duża dawka, niewłaściwe podanie a nawet za długie spożywanie mogą dostarczyć wielu efektów ubocznych. Niektóre rośliny zawierają szkodliwe substancje, które mogą wywołać niepożądane reakcje w naszym organizmie. Ich stosowanie wraz z innymi lekarstwami należy zawsze skonsultować z lekarzem, aby zminimalizować ryzyko.

Dłuższe przyjmowanie ziół może pogorszyć nasze samopoczucie, spowodować bóle głowy, źle wpłynąć na nerki. Na pewno nie wolno łączyć tych działających moczopędnie z diuretykami czy wydłużających krzepnięcie krwi z aspiryną. Jeśli cierpisz na alergię, uważaj na mieszanki zawierające kwiaty i kwiatostany, mogą one bowiem silnie uczulać. Kobiety w ciąży spokojnie mogą przyjmować melisę, pokrzywę i rumianek. Powinny zaś unikać ziół działających moczopędnie i przeczyszczająco ( aloes, rzewień, kruszyna ).

W przypadku choroby, stosowanie roślin napotnych przez kobiety w ciąży może spowodować odpłynięcie krwi, skutkując niedotlenieniem płodu. Osoby chore na nadciśnienie nie mogą zażywać aloesu. Latem zapomnijmy o piciu herbaty z dziurawca, może on bowiem spowodować oparzenia lub podrażnienia skóry. Należy też zachować ostrożność przy podawaniu ziół dzieciom. Niektóre mogą mieć bardzo silne działania, a młody organizm nie będzie mógł sobie z tym poradzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *