Biegunka może być spowodowana przez różne czynniki, np. spożycie nieświeżego jedzenia. Jednym z objawów zakażenia rotawirusami jest także biegunka, chociaż istnieją przypadki zakażeń, które przebiegają bezobjawowo. Chcąc się upewnić odnośnie przyczyny wywołania biegunki, należy wykonać odpowiednie testy.

Osoba, która podejrzewa obecność rotawirusów w organizmie, może oddać próbkę kału do laboratorium. W przypadku stwierdzenia, że w próbce znajdują się antygeny wirusa, można podejrzewać, że biegunkę wywołały rotawirusy.

Ze względu na to, że do najczęstszych zakażeń dochodzi w wyniku obecności rotawirusa z grupy A, opracowano szereg specjalistycznych badań. Jednym z nich jest EIA, czyli test immunoenzymatyczny. Wyniki są bardzo szczegółowe i dzięki nim, można poznać wszystkie cechy danego rotawirusa. Poza testem immunoenzymatycznym, stosuje się także elektroforezę w żelu poliakrylamidowym. Podczas tego testu wykorzystuje się pewną cechę rotawirusów. W trakcie elektroforezy, poszczególne części genomu poruszają się z różną prędkością. Popularne są także testy aglutynacji lateksowej, które cenione są przede wszystkim ze względu na ogólną prostotę i szybkie wykonanie.