Jak uniknąć zarażenia rotawirusem?

Rotawirusy znane są ze swoich właściwości zakaźnych. Najbardziej niebezpieczne są dla noworodków oraz osób starszych. Infekcja rotawirusami może nie dawać żadnych objawów, częściej występują jednak różne dolegliwości. Zaniepokoić powinny przede wszystkim biegunki oraz podwyższona temperatura. Wydalanie wodnistych stolców często prowadzi do zachwiania równowagi wodno-elektrolitowej, co jest niezwykle szkodliwe dla organizmu. Należy wówczas pamiętać o regularnym przyjmowaniu płynów nawadniających.

Profilaktyka znacznie ogranicza możliwość zakażenia rotawirusami, chociaż nigdy nie daje 100% pewności. Warto jednak ją stosować, żeby zminimalizować ryzyko infekcji. Podstawą jest higiena osobista. Do zarażenia może dojść zarówno drogą kropelkową, jak i pokarmową. Nie wszyscy chorzy wiedzą, że w ich organizmie znajdują się rotawirusy. Kontakt z taką osobą jest bardzo niebezpieczny zwłaszcza dla małych dzieci. Obecnie naukowcy opracowali szczepionkę, która ze względu na swój skład, ma wspomóc układ immunologiczny w walce z rotawirusami.

Warto także systematycznie odkażać miejsca, w których przebywał chory oraz przedmioty, z których korzystał. Niekiedy rotawirusy dostają się do organizmu poprzez spożycie żywności nimi skażonej. Trzeba zatem pamiętać o prawidłowej higienie podczas przygotowywania posiłków.