Jak działa rotawirus?

zobacz jakie ma wirusowe zapalenie wątroby objawy oraz przebieg jeśli masz grypę to kup Coldrex MaxGrip C i bierz jedną tabletkę na dobę

Ze względu na wysoką odporność na szeroki przedział temperatury, rotawirusy zaliczane są do stabilnych drobnoustrojów. Wykazano, że właściwości zakaźne posiadają zarówno w środowisku kwaśnym, jak i zasadowym. Ochronę zyskują głównie dzięki otoczkom białkowym. Chcąc zmniejszyć zakaźność rotawirusów, stosuje się m.in. substancje, które zawierają w swym składzie związki chloru.

Rotawirusy, które dostały się do organizmu człowieka, atakują układ pokarmowy, głównie kosmki jelitowe. Powoduje to powstanie różnych nieżytów oraz stanów zapalnych żołądka, a także jelit. Do komórki rotawirusy dostają się za pomocą endocytozy. Polega ona na utworzeniu specjalnych pęcherzyków, które zawierają fragmenty błony komórkowej. Pęcherzyki te powstają w wyniku jej wpuklenia.

Po przedostaniu się do komórki, następuje wzrost stężenia jonów wapniowych. Replikacja następuje niezwykle szybko. Komórki niszczone są przede wszystkim przez białka czy toksyny. Niekiedy także na skutek powstania nowych cząstek. W momencie złuszczania się nabłonka, organizm w postaci biegunki wydala płyny oraz elektrolity.

Replikacja wirusowego genomu, odbywa się poprzez wyprodukowanie mRNA, które bierze udział w translacji białek. Białka przechowywane są następnie w wirioplazmach, zbudowanych z białek niestrukturalnych NSP2 i NSP5.