Grupa wiekowa – wskazania do szczepień przeciw rotawirusom

Szczepienia przeciw rotawirusom to z góry zaplanowany sposób ich podawania i bardzo istotny do przestrzegania kalendarz tego typu szczepionek. Otóż w zależności od tego, na jaki preparat się zdecydujemy, mamy do wyboru dwie drogi podawania. Na pewno niezależnie od rodzaju stosowanej szczepionki, rozpoczynamy ją u zdrowych niemowląt w okresie od szóstego do dwunastego tygodnia ich życia.

Ze względu na przypadającą po ukończeniu szóstego tygodnia kontrolną wizytę u pediatry, często podczas niej dochodzi do wykonania pierwszych zalecanych szczepień, w których skład jak najbardziej może wchodzić Rotarix lub RotaTeq. Mogą one również zostać wykonane wspólnie z innymi szczepieniami. W pierwszym przypadku zastosowania szczepionki należy wykonać w dwóch dawkach, dlatego też niezbędna jest druga wizyta przypadająca między szesnastym a dwudziestym czwartym tygodniem życia.

Natomiast druga szczepionka wymaga zastosowania, aż trzech dawek odpowiednio przed dwunastym i trzydziestym drugim tygodniem życia dziecka. W obydwu przypadkach odstęp między poszczególnymi dawkami nie powinien być krótszy niż cztery tygodnie. Czas podawania szczepionek jest niezwykle ważnym okresem życia dziecka pod względem wprowadzania szczepień.

Ponieważ do największej grupy ryzyka zachorowań i niebezpiecznego wpływu objawów wywołanych zakażeniem rotawirusami, należą dzieci w okresie między czwartym, a dwudziestym trzecim miesiącem życia. Dlatego tak istotne jest poddanie dzieci szczepieniom w odpowiednim czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *