Co zawierają zioła?
Zioła są niezwykle cennym źródłem witamin i minerałów, które są w łatwy sposób przyswajane przez nasz organizm. Ze względu na to, że nie potrafimy ich sami wyprodukować, muszą one być dostarczane z zewnątrz. Zioła zawierają sole mineralne, które w prosty sposób rozpuszczają się w sokach trawiennych. Polepszają one proces trawienia, wzmacniają układ immunologiczny, dostarczają przeciwutleniaczy i polepszają nasze samopoczucie. Witamina A zapewnia wzrost organizmu, poprawne widzenie, wydzielanie gruczołów, uczestniczy też w syntezie hormonów. Możemy ją znaleźć w nagietku, pietruszce i szczypiorku.
Witamina D odgrywa sporą rolę dla naszych kości. Ma też korzystne działanie w przypadku chorób skórnych i problemów z przewodem pokarmowym. Niestety nie występuje ona w roślinach, ale na pocieszenie można powiedzieć, że nasz organizm sam ją wytwarza pod wpływem słońca. Witamina C ma duży wpływ na odporność organizmu i proces utleniania. Źródłem tej witaminy są owoce dzikiej róży, babka lancetowata i bez czarny. Sole mineralne pełnią funkcję budulcową w organizmie.
Są one niezbędne każdemu człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania. Ich brak powoduje liczne dolegliwości. Ze względu na dziennie zapotrzebowanie wymieniamy mikroelementy i makroelementy. To właśnie w ziołach możemy znaleźć te cenne składniki. Przykładami takich roślin mogą być: babka lancetowata, bez czarny, brzoza brodawkowata czy lawenda lekarska. Należy jednak pamiętać, że aby zachować właściwości ziół muszą być one w odpowiedni sposób przygotowane i przechowywane.